+380 67 618 2520
  • Google
  • RSS
  • Google
  • RSS

Книголісся в Чернігівці

Проблема: Чернігівка – селище міського типу, що знаходиться за 140 км від Запоріжжя. Транспортне сполучення між Чернігівкою і обласним центром слаборозвинене – місцеві мешканці навіть жартома називають свій район «Сибіром Запорізької області». Під час зустрічей в рамках Майстерні громадської взаємодії місцеві мешканці назвали однією з найактуальніших проблем у Чернігівці відсутність просторів для сімейного відпочинку й естетичного виховання дітей, а також фактичну неможливість задовольнити культурні потреби громади. Окремою проблемою було названо недоступність сучасної української літератури.

Мета: Сприяти створенню в Чернігівці відкритого простору інтелектуального і творчого дозвілля для дітей та сімей, продемонструвати дієву модель проведення родинного свята, максимально залучивши до його реалізації місцеву громаду.

Ідея: Адаптувати формат фестивалю дитячого читання і творчості «Книголісся» під локальну ситуацію і провести в Чернігівці міні-фестиваль родинної розваги. При цьому максимально залучити місцевих жителів у розробку та втілення програми.

Для організаторів і творців «Книголісся» цей задум став цікавим і амбітним викликом. Як адаптувати фірмовий формат фестивалю під місцевий контекст, як залучити незнайому громаду до взаємодії, як згуртувати мешканців навколо теми піклування про дітей? Відповіді на ці питання ми шукали разом з активістами ГО «Громадський контроль у Чернігівському районі» за співпраці з Чернігівською селищною радою.

Підготовчий період проекту – брейнстормінги з місцевим оргкомітетом, узгодження сценарію свята, пошук авторів і майстрів з числа запорізьких гостей і тутешніх жителів – зайняв трохи більше місяця. Ідею «Книголісся в Чернігівці» підтримали казкар Санько Сито (Олександр Виженко), композитор і педагог Катерина Палачова, завідувачка відділу обласної бібліотеки для дітей «Юний читач» Людмила Дунай, музичний гурт «Троїцькі музики «Одна родина». Долучився до участі і запорізький книжковий супермаркет «Папірус», що забезпечив призи для дітей і зорганізував мобільний книжковий ярмарок у межах фестивалю.

Відвідувачів фестивалю

Членів оргкомітету

Творчіх локацій

На цілий день 23 липня чернігівський будинок культури і площа перед ним перетворилися в барвисте містечко, де одночасно працювали 18 творчих, пізнавальних і розважальних локацій: хенд-мейд майстерні для дітей різного віку, пісочна анімація, психологічні ігри, аквагрим, туристична локація, надувні атракціони та інші розваги. Паралельно працювала сцена «Книголісся», де відбувався читацький марафон за участі запрошених авторів і педагогів.

Всього «Книголісся» відвідали понад 600 учасників – а це близько 10% жителів Чернігівки. Склад місцевого оргкомітету впродовж підготовки та проведення фестивалю ставновив понад 60 осіб, з них 47 осіб були задіяні як безпосередні координатори, волонтери, учасники. Позитивний ефект фестивалю відзначив місцевий селищний голова Віталій Манич: «Якщо рік тому ми ледве могли знайти добровольців, щоб провести загальноселищний захід, то волонтерів допомагати «Книголіссю» зголосилося навіть більше, ніж було потрібно».

За словами Ірини Завнеусової, спеціаліста селищної ради з роботи з громадськістю та одного з ключових координаторів місцевого оргкомітету: «Чернігівка мріє і планує, що «Книголісся» стане щорічною подією. Вже знаємо, як готуватися організаційно, як працювати з волонтерами, місцевими майстринями, як зацікавити дітей та дорослих».

Результати

16 учасників з інших міст – авторів, майстрів, музикантів – зголосились взяти участь у заходах «Книголісся в Чернігівці», ще 8 майстрів долучились з числа місцевих мешканців.

Понад 600 осіб – дітей і дорослих – побували на фестивалі, з них близько 200 осіб  – мешканці сіл Чернігівського району. Завдяки співпраці з Пологівським районним відділенням Товариства Червоного Хреста України фестиваль також відвідали дітки з сімей ВПО з міста Пологи.

Участь у фестивалі справді брали сім’ями, причому до творчих активностей (зокрема, майстер-класів) у межах «Книголісся» долучались як діти, так і дорослі.

Фінансова підтримка проекту

Програма розвитку громад для громадських організацій, які допомагають переселенцям, ГО «КримSOS», в рамках Української ініціативи зміцнення громадської довіри (UCBI), яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Українська ініціатива зміцнення громадської довіри (UCBI), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID)

ГО «КримSOS» – Програма розвитку громад для громадських організацій, які допомагають переселенцям